Met pilootproject ‘Zonnepanelen voor iedereen’ wil lokaal bestuur “Kwetsbare gezinnen laten genieten van groene energie”

TEMSE – Het lokaal bestuur wil bij inwoners zonnepanelen plaatsen en die ook préfinancieren. In ruil betalen deelnemers een vast jaarlijks bedrag. Na tien jaar worden ze eigenaar van de installatie. Dat is kort omschreven het concept achter het pilootproject ‘Zonnepanelen voor iedereen’. “We zijn hiermee pionier in Vlaanderen”, zegt schepen Bert Bauwelinck (Tesamen) trots.

Het reglement voor ‘Zonnepanelen voor iedereen’ werd afgelopen maandagavond aan de gemeenteraad voorgelegd. Het project kwam tot stand in samenwerking met Interwaas en TEAH (Technische assistentiehub energiegemeenschappen).

Temse is een van de eerste gemeenten in Vlaanderen die dit uitrolt.

“We richten ons op het ondersteunen van kwetsbare mensen in de energietransitie. Ook de Vlaamse overheid is zeer geïnteresseerd en volgt dit project op de voet”, vertelde schepen Bert Bauwelinck, bevoegd voor Klimaat en Energie.

Concreet neemt de gemeente het voortouw door zonnepanelen voor een aantal woningen te prefinancieren. Gedurende tien jaar blijft de gemeente eigenaar van de installatie. In die periode betalen de deelnemende gezinnen via een vast jaarlijks bedrag de kosten terug. Op die manier is het project financieel break-even. Na tien jaar worden de bewoners ook eigenaar van de installatie.

“De deelnemers genieten dus minstens twintig jaar van groene energie”, legt Bauwelinck uit.

De gemeente zal een infoavond organiseren voor potentiële deelnemers.

“Voor het pilootproject mikken we op 10 tot 20 woningen. Daar zijn wel voorwaarden aan verbonden. De doelgroep bestaat uit kwetsbare gezinnen die wel eigenaar zijn van een eigen woning. Bij sociale huurders is het de huisvestingsmaatschappij die zonnepanelen plaatst, maar er is ook een grote groep mensen die het financieel niet zo breed heeft en toch eigenaar is van een woning.”

“Voor de selectie kijken we naar de laagste inkomenscategorie. Door het project te koppelen aan ‘Mijn Verbouwpremie’ van de Vlaamse overheid, moeten we zelf geen financiële controles doen.” Interwaas is ook partner in het project en zal de facturatie voor zijn rekening nemen.

Niet elke woning komt automatisch in aanmerking voor zonnepanelen. “Als er interesse is, komt er eerst een technische controle van de woning. Daarna wordt een financieel voorstel gedaan voor het jaarlijks bedrag en tot slot volgt de plaatsing”, besluit Bauwelinck. (Bron: HLN/Temse-Kristof Pieters)

Man worker in the firld by the solar panels

Geef een antwoord

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *